19.04.2019 13:00 [pátek] - 19.04.2019 16:00 [pátek], kategorie: Farnost

Velkopáteční křížová cesta

Poutní místo Dřízna
Velkopáteční křížová cesta

Upozornění: Dle informací od místních je možné použít přístupovou cestu z bodu 1 (na mapě označenou žlutě) a parkovat přímo u kaple. Tuto možnost doporučujeme zejména poutníkům s kočárkem. Ostatním navrhujeme příjemnou procházku lesem z původně navrhovaných parkovišť.

Zveme Vás na již téměř tradiční „poutní“ křížovou cestu na Velký pátek, tentokrát na poutní místo Dřízna

Křížová cesta se nachází v lese u poutního místa Dřízna v Dřízenském údolí nedaleko Přepych. Celá křížová cesta byla počátkem tisíciletí opravena, takže jednotlivá zastavení jsou v docela pěkném stavu.

Přístup k počátku křížové cesty (označeno 3) je možný z několika míst:

Pravděpodobně pohodlnější cesta pro kočárky (a vozíky) vede z parkoviště "Mezi skalami" (označeno 1) po žlutě značené cyklistické "zpevněné" cestě (upozorňuji, že parkoviště je omezené na cca 6 vozidel). Další možnost je z parkoviště u rozhledny Osičina (označeno 2) po zelené turistické stezce. Odtud vyjdeme i my ostatní a půjdeme po v mapě modře označené stezce (zde je pro kočárky problém s velkým stromem přes jinak poměrně pohodlnou cestu).

Vlastní křížová cesta je až do 13. zastavení po mírně náročné lesní cestě (s občasnými kořeny a mírným stoupáním). Bohužel poslední část cesty (14. zastavení a Boží hrob) obsahuje cca 125 schodů, takže pro kočárky bude asi třeba zvolit zpáteční cestu proti směru křížové cesty (cca 400 m).

Jinak křížová cesta je skutečně velmi hezká a v tichu lesa lze hlouběji rozjímat nad jednotlivými zastaveními.

Předběžný čas (může se ještě změnit):

12:30 - parkoviště u rozhledny Osičina (bod 2).

13:00 - kaple P. Marie (bod 3) - setkání s poutníky z parkoviště "Mezi skalami" (bod 1)

13:10 - začátek křížové cesty

14:40 - předpokládaný konec křížové cesty

Doporučená cesta autem je přes Holice, Borohrádek, Lípu nad Orlicí, Přepychy (cca 50 min.)

Pokud by byl někdo ochoten vzít nějakého poutníka do vozu a naopak kdo by potřeboval svézt, ozvěte se mi, prosím, na email jiri@petras.family nebo telefon 606427580.

Na setkání s vámi se těší

Petrášovi