Hlavní menu:


22.11.2008, autor: P. Jiří Křemeček, SDB, kategorie: Zpravodaj 09/2008

Kolikátý advent

Úvodník

Kolikátý advent?

Nevím, jestli jste si někdy spočítali kolikátý advent svého života prožíváte, a položili si otázku co pro vás znamená? V naší zemi je to čas podzimu, dlouhých večerů, které dříve přirozeně dávaly tomuto období prostor pro zamyšlení, modlitbu a čas na své blízké. A jak je to dnes, kdy stačí rozsvítit tolik světel, že ani nepoznáte, že příroda již odpočívá a o televizi, která chrlí neustále neuspořádanou směs informací raději ani nemluvě? Kdy čas utíká tak rychle, že se nestačíte divit, jak hořících svící na adventním věnci přibylo... Je možné vůbec zastavit tento běh? Jakou moc má v našem životě niterná modlitba?
Začínáme v adventu zase od nuly, nebo přibývající léta a každá nově rozhořená svíce přidává na jasu vnitřního světla?
Adventní dobu střeží Neposkvrněná a ukazuje nám jiné hodnoty, kdy nepřítomnost hříchu a plnost milosti jsou jen dvě tváře jedné mince, a kde jedna strana bez druhé není. Je to jako se světlem, když ho přibývá, pak se temnota ztrácí. A je to podobné i se světem, který ve tmě čeká na jas „Narozeného“, který nepřichází jen skrze „Jediného“, ale i skrze naše rozzáření, skrze naše činy a lásku.
Plnost života je víc než krátké rozzáření Betlémského světla, a to co si můžeme my lidé dát sobě během adventu, je více než plný štědrovečerní stůl a dárek, který se balí těsně před rozdáváním je omšelý...
Stává se, že adventní doba i přes stovky reklam, plných obchodů, může projít mezi prsty, pokud se nezastavíme a nezatoužíme po tom, aby to letos bylo jinak. Možná na to jinak ale bude čas později a tak odložíme opravdové čekání až na příští rok a nebo ještě déle?.... ale nebude už pozdě?
Ten kdo opravdu čeká, nezapomíná, není překvapen Příchodem. A ten kdo očekává objevuje nový svět.

P. Jiří Křemeček SDB


© Římskokatolická farnost - arciděkanství Pardubice | Tel.: 466 769 260 | E-mail: farpar@volny.cz
Webmaster: Webdesignum 2007 - 2018