Kostel sv. Bartoloměje

První zmínka o kostelu sv. Bartoloměje v Pardubicích pochází již z roku 1295, ale původní románský kostel byl za husitských válek zničen, stejně jako přilehlý klášter. Jeho základy byly nalezeny pod pod současným kostelem, který dal postavit roku 1507 Vilém z Pernštejna jako součást kláštera minoritů.

Nynější stavba je tedy pozdně gotická se vzácným renesančním portálem. Měla sloužit jako mauzoleum české větve Pernštejnů, ale dnes jej připomíná pouze mohutná tumba (hranolový náhrobek) s plastikou Vojtěcha z Pernštejna. Hlavní oltář kostela je klasicistní s obrazem "Umučení sv. Bartoloměje" od Michaela Willmana z roku 1692. Při poslední přestavbě roku 1912 byl prolomen západní portál, u kterého naleznete malby a fresky Mikoláše Alše resp. Viktora Förstera.

Bohoslužby:

Neděle: 7:00, 9:00, 19:00